Semináře 65. loutkářské Chrudimi

Úvodní informace

Semináře se uskuteční od 1. července do 6. července 2016 v rámci 65. loutkářské Chrudimi, a to denně od 8.30 do 12.30 hodin s tím, že seminaristé přijíždějí 30. června v odpoledních hodinách. V podvečer 30. června se uskuteční úvodní informační schůzka a následně inspirativní představení.

Seminaristé mají kromě odborné péče v semináři zajiš­těny i vstu­penky na představení hlavního a vybraného inspirativního pro­gramu. Předpokládá se (kromě účastníků dětských seminářů) i jejich účast na rozborovém semináři o viděných inscenacích hlavního programu, který se koná za účasti lektorského sboru v podvečerních hodinách od pátku do úterý.

Není-li uvedeno jinak jsou semináře určeny dospělým a mládeži od 15 let s písemným souhlasem rodičů. Výjimky je třeba konzultovat s organizátory. Za přihlášeného účastníka se považuje ten, kdo uhradí seminární poplatek.

Semináře, které do 15. června 2015 nenaplní minimální počet deset účastníků, nebudou realizovány
a přihlášení účastníci budou zařazeni do semináře, který si vybrali jako náhradní.

Změna semináře vyhrazena!

Upozornění: Semináře jsou pro letošní rok obsazeny, Místo v semináři, které neuhradíte do 5. června 2016 bude nabídnuto jinému zájemci.
Informace pro seminaristy:

Divácké řady: 
A (červení): semináře B, D, G, J, R
B (modří): semináře A, C, L, M, O
C (žlutí): semináře H, S, Z, E, X (s tím, že E + X tvoří podskupinu D, která bude mít některá představení v jiném čase)

Úvodní info pro registrované 
Pokud 24. nebo 25. května 2016 neobdrželi registrovaní seminaristé informační e-mail, můžete si jeho text stáhnout zde >>>.

 

Ceny seminářů  a vybraných služeb

Ceny seminářů bez doplňkových služeb:

Semminář A, B, C, D, E, G, H, J, K, L, O, S, I, M =  1 300 Kč
Seminář R (L) = cena 1 300 Kč za 1 dospělý + 1 dítě do 8 let (každé další dítě do 8let + 600 Kč)
Dětská vstupenka v tomto případě nebude přenosná na dospělou osobu.
Seminář X = 800 Kč
Seminář Z = roční kurzovné 2500 Kč

Doplňkové služby:

Ubytování:
ve vlastním stanu - zdarma,
v tělocvičně - 50 Kč/noc/osobu,
na internátu - 230 Kč/noc/osobu (pouze 3 lůžkové pokoje)

Stravování I.
6x snídaně, oběd, večeře za 600 Kč/osobu
(jednotné jídlo bez možnosti výběru, není určeno pro vegetariány a vegany)

Stravování II.
6x snídaně, oběd, večeře za 1200 Kč/osobu
(výběr dle jídelníčku ve stanu a v restauraci CHB)

Příklady propočtu na celý pobyt:
Nejlevnější: Seminář + Stan + Stravování I. = 1 900 Kč
Nenáročný: Seminář + Tělocvična + Stravování I. = 2 200 Kč
Standard: Seminář + Internát + Stravování I. = 3 280 Kč
Lepší standard: Seminář + Internát + Stravování II. = 3 880 Kč
S dětmi:
Seminář R s jedním dítětem + Strava I/oba =  2 500 Kč
Seminář R s jedním dítětem + Strava/oba + Internátě 6 nocí/oba  =  5 260 Kč
 

 

Elektronická přihláška do semináře

Přihlášky na semináře uzavřeny

Formulář je třeba vyplnit na všech stranách. Kompletní odeslání je potvrzeno přímo formulářem.
Na e-mail, který jste registrovali, vám bude automaticky odeslána zpráva s uvedením všech objednaných služeb s variabilním symbolem a číslem účtu, na který je nutné služby uhradit.

Pro případnou změnu nebo doplnění vašich požadavků nevyplňujte formulář znovu!
K upřesnění požadavků použijte kontaktní e-mail nebo telefon z potvrzujícího e-mailu.

 

 

Seznam seminářů

A • „Body puppets“ s Roberto Whitem (Argentina)

V šesti lekcích vás lektor seznámí s principy loutkářské techniky „body puppets“, kterou stále rozvíjí. Podíváte se na své ruce a jiné části těla jako na základní stavební prvek loutky. Budete se zabývat charakterem, výrazem a rytmem, symbolickou hodnotou objektů, neverbální komunikací, stavbou i choreografií vlastních výstupů a především improvizací jako metody k nalezení dramatické situace divadelních postav.
V průběhu semináře vám budou poskytnuty základní principy techniky „body puppets“ využitelné pro přípravu vašich vlastních čísel.
Účastníci by měli mít pohodlný černý oděv bez nápisů a značek a jakýkoli předmět, s kterým by chtěli pracovat, a který je vhodný pro tuto techniku. Například různé nosy, ponožky, části panenek, plastové sáčky, kousky látek, nádobí atp.
Seminář bude tlumočen z angličtiny (španělštiny), tedy není nutná znalost cizího jazyka.

Lektor: Roberto White je argentinský loutkář a mim. Studoval klaunství a improvizaci ve škole Pataclaun v Limě v Peru. Vytváří divadelní inscenace a hraje je po celém světě.
Je zakládajícím členem společnosti La Santa Rodilla. Spolupracuje s peruánským mimem a loutkářem Hugo Suarezem (Hugo e Inés Company). Společně vytvořili inscenaci Manologías, která byla uvedena na mnoha festivalech v Evropě a Latinské Americe. Je také zakládajícím členem společnosti „Teatro dos Mundos“. Nyní vystupuje v sólových inscenacích „Creatures Individuals“ a “Dreams 1” a vyučuje umění „body puppets“.

 

 

B • Tvary a objekty v pohybu / Théâtre d‘objets

Linky, čáry, kruhy, čtverce, placka, hrana, plast, bedna, karton, trubka, plechovka, sklíčko a výzkum prostoru – materiálu / předmětu – pohybu. Neoddělitelnou součástí je tak pohyb, dramatická tvorba, výroba „loutky – loutek“ a manipulace s věcmi. Cílem bude individuální i kolektivní tvorba, která vychází z principů „théâtre d‘objets“ / divadla předmětů. Budeme všemi našimi smysly i pohybem zkoumat materiály. Budeme tvořit, vyrábět, malovat a lepit, hledat a spojovat, nakonec vodit a vyprávět (zejména tělem, pohybem, prostorem). Společně se vydáme na pouť k divadlu předmětů. Náplň semináře staví na principech metody Jacques Lecoq a výzkumu Laboratoire d´Etudes du Mouvement (Pascale Lecoq).
Účastníci by měli mít pohodlný oděv na pohyb neutrální barvy (ideálně černá / dlouhé legíny nebo tepláky a trička s dlouhým rukávem + nátělníky), na tvorbu cokoliv k ušpinění + tužky + pastelky + skicák / papíry + jakýkoliv materiál vám blízký (ideálně takový, který vás i obklopí).

Lektor: Budilova divadelní škola v zastoupení Hany Strejčkové, absolventky DAMu (dramaturgie-režie), Mezinárodní divadelní školy Jacques Lecoq v Paříži a také scénografického ateliéru Laboratoire d‘Etude du Mouvement na téže škole. Od roku 2010 pracuje jako pedagog a dramaturg v Budilově divadelní škole, dále vede dramatické semináře. Hraje interaktivní divadlo s loutkami. Jako režisér, dramaturg nebo performer se věnuje divadlu tanečně-pohybovému a divadlu se slovy i bez nich.

 

 

C • Putovačka v kufru aneb Seminář scénografický

PuTOVAČKA – scénografie pro příběhy, v nichž cestujeme z místa na místo ... hodně pohádek.
KuFR – divadelní bedna, cestovní zavazadlo, kufr auta ... do toho to musíme všechno našlapat.
Praktický výtvarný seminář, věnovaný tvorbě variabilní, mobilní a přitom minimalistické scény z textilu a alternativních materiálů. Cílem bude vytvořit projekt scény proměnlivé, skladné a lehce ovladatelné třeba i jedním hercem. Probereme inspirační zdroje. Po ujasnění technických variant a možností materiálů budeme skicovat a modelovat maketu volně zvolené hry v příslušném měřítku. Součástí práce bude storyboard, fotodokumentace a případně výstava s doprovodným komentářem tvůrců.
Materiál k výrobě zajistí NIPOS. Seminaristy prosím, aby si s sebou vzali základní osobní nářadí, tedy kreslící a rýsovací potřeby, skicák A3, nůžky, řezák na papír a potřeby pro ruční šití, případně foťák.

Lektorka: Irena Marečková, scénografka, pedagožka, lektorka a porotkyně. Profesionálně tvoří v loutkovém a alternativním divadle, činohře, opeře, muzikálu, tanci, pantomimě, divadlo pro děti a mládež, včetně pouličního.

 

 

D • Autorsko-dramatizátorský

Máte nápad nebo téma na vlastní hru, našli jste povídku, román, hru, pásmo básní, které byste chtěli upravit pro svůj soubor nebo už máte hru dokonce hotovou a chcete si ověřit, je-li k něčemu, abyste neztráceli čas a sílu na předloze, z které nejspíš nic slušného nevznikne? Rádi byste se při tom všem také dozvěděli něco o dramaturgii, režii a loutkovém divadle vůbec? Režisér a dramaturg Luděk Richter z Divadelní společnosti Kejklíř se na vás těší. Pokud ovšem nejpozději do konce května pošlete na adresu divadlo@kejklir. cz své hotové či rozpracované texty, hry, scénáře či libreta nebo alespoň jméno a příjmení autora a titul literární předlohy, kterou byste rádi inscenovali (raději přidejte i název vydavatele a rok vydání). A taky pokud si sami prostudujete materiály, které vám budou následně zaslány. Adresy a rozdělovník – kdo, co a komu – dodáme po vašem přihlášení.

Lektor: Luděk Richter, autor, režisér, dramaturg a lektor mnoha seminářů, zakladatel divadelní společnosti KEJKLÍř a Společenství pro pěstování divadla pro děti a mládež DOBRé DIVADLO DĚTEM, které vydává ČTVRTletník o divadle pro děti.

 

 

E • Zapomenuté umění

Polodiskusní seminář pro vedoucí a režiséry a techniky tradičních loutkových divadel, ve kterém si při vínku či kávě vzájemně předáme své zkušenosti. Připomeneme si různé kousky, fígle a vymyšlenosti „starých“ loutkářů, které dodnes fungují. Součástí semináře budou přednášky o historii loutkového divadla a praktické ukázky (například varietních marionet). Seminář je vhodný i pro začínající principály, kteří potřebují poradit s obnovou loutkových divadel.

Lektoři: Aleš Pop loutkář, režisér, principál loutkového divadla Kašpárkova říše Olomouc a v současné době také předseda SAL SČDO.
Ruda Krause, principál LD Spojáček Liberec, příležitostný autor či spoluautor, režisér, scénograf, loutkoherec, zvukař, osvětlovač, ale i herec činoherního divadla.

 

 

G • Guignol, kašpárek a ti ostatní

Maňáskoví hrdinové – Punch z Anglie, Guignol ve Francii, Pulcinella v Itálii, Petruška z Ruska a náš český Kašpárek – po staletí bavili a baví děti i dospělé …a bavit doufám budou po celou dobu semináře i nás. Pojďme si spolu hrát s maňásky a užít si nejakčnější loutky, s kterými budeme mít plné ruce práce. Seminář plný gagu, akce, vtipu a snad i humoru pod vedením zkušeného loutkoherce a člověka, kterému „bedýnka“ není nikdy dost velká.

Lektor: Petr Borovský, loutkoherec Divadla Alfa, kde od roku 1990 překvapuje, těší a baví malé i velké diváky. Jako loutkář získal cenu například na festivalech v Lutke 2008 Ljubljana, 44. PIF Zagreb 2011,
30. Skupova Plzeň 2014. Za nejmilejší role pokládá všechny v inscenaci „Když se čerti rojili“ (J. Š. Kubín) nebo postavu Širokého (J. J. Dvořák: „Dlouhý, Široký a Bystrozraký“).

 

 

H • Zvučné dřevo aneb jak zní loutk

„BuCH! BuCH! VRRRRZI, VRRRRZI! CINK!!!!“
Zvuk a hudba jako nosný prvek inscenační tvorby.
Jak podpořit vyznění situace, atmosféry nebo charakteru postavy. Tradiční loutka v netradičním semináři. Týden experimentování se zvukem, ruchy, dynamikou, rytmem, tempem, žánry, hlasem, živou
i reprodukovanou hudbou. Praktický seminář nejen pro muzikanty. Hudební a ruchové nástroje s sebou!

Lektoři: Tomáš Jereš muzikant, loutkoherec, dlouholetý člen Divadla V Boudě, absolvent Mezinárodní konzervatoře Praha, v současné době zaměstnanec Divadla Alfa v Plzni.
Martin Švantner muzikant, člen skupiny Annešanté. Věnuje se historii sémiotiky a rétoriky a teorii
argumentace na Karlově univerzitě v Praze a Západočeské univerzitě v Plzni.

 

 

J • Jevištní mluva trochu jinak

Hlas je zpráva o strachu i o vítězství, o zdraví i nepohodě. O tom, kým jsme. Je to zpráva o nás. Pracovat s hlasem znamená poznávat sám sebe, nacházet nové cesty k sobě – dá se říct i „probouzet se“ – měnit své osobní vzorce tak, abychom se cítili dobře. Aby se nám mluvilo a vůbec „bylo“ – líp. V semináři se pustíte cestou zkoumání svých pohybových a mluvních návyků a do PROMĚNY svých stereotypů. Zkusíte si různé možnosti zapojování těla, mysli a emocí. Hlasový seminář je pro každého, kdo je ochotný (a dost odvážný) udělat něco pro svůj osobní rozvoj. Tělo – hlas – pohyb – myšlenka – text – artikulace – řeč – zvuk – hlásky – hra – jistota – radost – hlas jako jedna z opor existence – nejen na jevišti. JSEM – slyšet.

Lektor: Eva Spoustová-Málková vystudovala DAMu, hrála v divadle DRAK v Hradci Králové. Podstatnou část života strávila za mikrofonem – převážně se věnuje dabingu (jako herečka i jako tvůrce dialogů a režisérka), na DAMu učí předmět Jevištní mluva. Hereckou práci vnímá především jako práci s energií.

 

 

K • Klaunský nos v dramaťáku aneb pojďte (si) s námi hrát…

Seminář vycházející z metod dramatické výchovy. Nabídne nejen teorii, ale především dá na vlastní kůži pocítit frekventantům praktické hry a ukázky činností v propojených blocích, jejichž spojovacím motivem bude červený nos klauna. Ten se stane nejen rekvizitou, ale i maskou a loutkou, chybět nebude výtvarno. Seminář by chtěl být tvůrčí inspirací začínajícím i mírně pokročilým vedoucím dětských i ´náctiletých´ souborů, pánům učitelům i paním učitelkám. Samozřejmě je otevřený i všem dalším, které zajímá divadlo s dětmi a mládeží a nebojí se zúčastnit dramaťáckých hrátek. Doporučujeme pohodlné oblečení a obuv.
Seminář akreditován MŠMT - 18312/2014-1-554 (Loutka jako nástroj vzdělávání)

Lektorky: Jiřina Polanská, vystudovala pedagogiku volného času, vede semináře dramatické výchovy, je vedoucí dětských a mládežnických souborů, zakladatelka a principálka spolku loutkářů Vozichet Jablonec nad Nisou Pavlína Kordová, učitelka výtvarné a dramatické výchovy, výtvarnice a režisérka souboru Kordula z Liberce.

 

 

L • Krásnoloutkovýrobohranísisnimi aneb Výroba krásných loutek a hraní si s nimi - seminář pro děti i dospělé

Připravte se na tvrdou práci, která bude odměněna na konci týdne originální, funkční loutkou maňáska. I přes oddání se výrobnímu procesu, nebudeme zanedbávat pravidelné hry a zábavu. Šikovnost není podmínkou, ale trpělivost, usměvavost a rozumná míra poslušnosti ano. Přineste si základní výtvarné potřeby (pastelky, nůžky, jehlu a niť…), ale není to nezbytnost. Budeme vyřezávat (z polystyrénu), malovat, kreslit, stříhat a šít.

Lektorky: Sára Kordová studentka Masarykovy univerzity v Brně oboru Dějiny umění a Teorie interaktivních médií, která vedla příměstský tábor výroby a práce s loutkou a seminář výroby loutek na Chrudimi minulý rok, jako pomocník. Barbora Jurašková, studentka Masarykovy univerzity v Brně v oboru Hudební věda, která rok doučovala děti ze sociálně slabších rodin, pravidelně působí jako vedoucí na táboře a v Jablonci nad Nisou vedla výtvarný kroužek Tvořík v kině. Na případné dotazy rády odpovíme na telefonním čísle 605034987 nebo na emailu s.kordova94@gmail.com.

 

 

M • Od příběhu k loutce a zpět pro děti od 10–13 let

Každý příběh má svou svébytnou poetiku, náladu, své barvy i svůj materiál. Jak mohou vypadat loutky ze strašidelných příběhů? Viděli jste už někdy loutkovou Němou nevěstu? Z jakého materiálu bychom vyrobili postavu Princezny z potopeného ostrova? A jak si představíte třeba Zlou mouchu? V semináři si nejdříve přečteme nebo povykládáme různé strašidelné (ale i méně strašidelné a spíše veselé) příběhy a vybereme ty, které se nám zalíbí nejvíce. Pro ně pak nalezneme vhodný materiál a typ loutky, kterou si vyrobíme a nakonec také oživíme.
S sebou pohodlné oblečení, které se může zašpinit, ale hlavně chuť na práci i zábavu! Případné dotazy rádi zodpovíme na emailu annakekelakova@gmail.com

Lektoři: Anna Kekeláková a Jan Frýdek – studenti
Ateliéru divadla a výchovy, DIFA JAMu v Brně.

 

 

O • One-man-puppetshow aneb loutkové sólo pro každého - seminář pro velké i pro teenagery

Chtěli jste si vždycky udělat vlastní představení? Jen nevíte, jak na to, nebo schází odvaha? Můj seminář vám může pomoci! Vymyslíte, vytvoříte a nazkoušíte krátké loutkové představení, které bude jenom vaše. Necháme se inspirovat příběhy lidových pohádek, filmy, ale i z vašich osobních zážitků. Záleží na vašem vkusu a pro koho chcete mít mini inscenaci určenou. Budeme hledat divadelní zkratky, pracovat s různými materiály a žánry, improvizovat a hrát si. Seminář je určen pro velmi hravé a tvůrčí lidi.
PS: Pokud máte doma věc, která k tomuto inspiruje, a chcete ji využít, vezměte ji s sebou. Může to být kufr, stará hračka, hudební nástroj, či jakýkoliv předmět.

Lektor: Tomáš Běhal loutkoherec, scénograf a režisér nezávislého loutkového divadla Toy Machine, herec na volné noze. Absolvent DAMu v oboru loutkového a alternativního divadla. V představeních pracuje s tradičními loutkářskými principy, ale animuje i obyčejné předměty denní potřeby. Snaží se objevovat formy loutkového divadla, které nemusí být výhradně jen pro děti.

 

 

S •  Světlo a stín

Seminář S slibuje svítit, sledovat, stínit, saturovat světlachtivé seminaristy, seznámit se světelnou scénografií, svítidly... V lightdesignovém semináři se zavřeme před denním světlem a budeme zkoumat divadelní instalace. Seminář je určen nejen scénografům, ale i režisérům či hercům – všem, kteří si už všimli, jak zásadní je v divadle práce se světlem a také těm, kteří v loňském roce absolvovali první část.

Lektor: Kamil Bělohlávek, výtvarník a scénograf, který tvoří pro mnohá loutková divadla v Česku i v zahraničí, v současné době nejvíce pro divadlo DRAK, divadlo Alfa, Naivní divadlo, Športniki. Je dlouholetým členem divadla DNO. Vystudoval scénografii na katedře scénografie DAMu v Praze.

 

 

R • Cesta kolem pohádkového světa - seminář pro rodiče s dětmi do 8 let

Každá země je jiná, ale každá je pohádková... Vydáme se společně kolem světa a některé ty země navštívíme. A kdo ví? Třeba nám ty své pohádky poví.
Během našeho semináře děti s rodiči poznají různé země, jejich pohádky a zvyklosti. Děti pomocí příběhů budou rozvíjet fantazii a rodičům se příběhy stanou zdrojem inspirace pro vyprávění. Budeme si hrát, pohybovat se, tvořit a kreslit. A nakonec si každý vytvoří pohádkový svět, který si může odnést v podobě vlastního loutkového divadla.
S sebou pohodlné oblečení, ať se nám dobře cestuje. Vhodná je i deka, když se v nějaké zemi budeme chtít zastavit. A chuť poznat něco nového. V případě dotazů pište na email: lucie.kuce@gmail.com.

Lektoři: Lucie Kučerová a Klára Bednaříková, studentky Ateliéru divadla a výchovy, DIFA JAMu v Brně.

 

 

X • Diskusní seminář aneb Seminář pro ty, kteří si nevyberou

Seminář pro ty, kteří chtějí mít volný režim, přesto chtějí vidět hlavní i inspirativní program a nezávazně si o něm povídat nejenom ve večerních veřejných diskusích, ale třeba i u ranní kávy s některým z členů lektorského sboru a především s Jakubem Vašíčkem. Součástí semináře jsou odborné přednášky v Muzeu loutkářských kultur.

Lektoři: Jakub Vašíček a členové lektorského sboru

 

 

Z • Loutkářská konzervatoř

Hledání nových cest v současném českém loutkářství aneb Pokud má člověk objevovat něco nového, musí nejdříve vědět, co tu už bylo.
Seminář celoročního vzdělávacího cyklu určeného všem, kteří se chtějí nechat okouzlit loutkovým divadlem. V této chvíli je kurz otevřen pro uchazeče  o druhý ročník.

Lektoři: Michaela Homolová a Filip Homola + další přizvaní odborníci

 

A jestli si s výběrem nevíte rady, zavolejte.
Poradíme (606 644 294).